برنامه نویس یا کدنویس؟ مسئله این است!

برنامه نویس یا کدنویس؟ مسئله این است!

وقتی به کدنویسان کامپیوتر در مقابل برنامه نویسان کامپیوتر نگاه می‌کنید، می‌توانید بگویید کدام به کدام است؟

اغلب مواقع تشخیص یک برنامه نویس و کدنویس بسیار دشوار است!‌ از این گذشته هردو کد کامپیوتر را می‌نویسند و محصول فنی تولید می‌کنند. اما آیا یکسان هستند؟ قطعا می‌گوییم خیر!

همیشه در هنگام استخدام برنامه نویس و کدنویس اشتباه برداشت می‌شود و باعث می‌شود در یک باتلاق عمیق فرو بروید.

 

سر فصل های مقاله

  • چرا باید تفاوت را بدانید؟

  • کد نویس کیست؟

  • برنامه نویس کیست؟

  • تفاوت میان برنامه نویس و کدنویس

 

چرا باید تفاوت را دانست؟

معمولا مهمترین حالتی که شما باید تفاوت را بدانید زمانی است که برای تعیین وظایف در تیم توسعه نرم افزار هستید.  نه تنها باید جای خالی را با فرد مناسب پر کنید   بلکه باید از تجربه آنها هم آگاه باشید.

 

برنام نویس در مقابل کدنویس :

چرا باید اینگونه در مقابل هم قرار دهیم؟ توضیح سختی دارد به ویژه به این دلیل که طور کامل هنوز مشخص نیست که آیا این عناوین دو موضع متفاوت هستند یا خیر!!! اکثریت مردم تفاوت واضحی بین برنامه نویس و کدنویس مشاهده می‌کنند که دانستن این موضوع می‌تواند برای شما مهم باشد و در آینده تاثیر گذار.

 

کد نویس کیست ؟

به طور ساده کسی که کد می‌نویسد. معمولا افراد فنی در همین نقطه متوقف می‌شوند. اگرچه این یک تعریف کاملا فراگیر است. اما یادآوری این نکته اهمیت دارد که افرادی علاوه بر نوشتن کد می‌توانند کارهای دیگری چون برنامه ریزی و طراحی را انجام دهند و تمایل دارند روش های مختلف را شناسایی و ارزیابی کنند.

بگذارید یک مثال عرض کنیم : آیا تاکنون غذای خارج از کتاب آشپزی پخته اید؟ حتما که اینگونه شده است. حتی اگر آب را گاهی بسوزانید شما می‌توانید دستورالعمل های مختلف را برای تهیه چند مورد اساسی مطالعه کنید. حال درست است که حاصل کار عالی نباشد و شما ممکن است بدون فاجعه نتوانید از دستورالعمل دور شوید. اما اگر مراقب پیروی از دستورالعمل ها باشید، چیزی که ساخته اتید و می‌توانید نوش جان کنید. به این ترتیب شما خیلی شبیه کدنویس هستید.

 

مایک جکسون می‌گوید :

هرکس می‌تواند کدی بنویسد که کامپایل و اجرا شود، زمانی که به ورودی های داده های مناسب بدهد!

 

آیا تا کنون وب سایت نوشتید؟ آیا یک تگ HTML را کامل کرده اید؟ تبریک می‌گویم شما یک کدنویس هستید زیر را HTML از نظر فنی کد کامپیوتر محسوب می‌شود حتی اگر زبان برنامه نویسی نباشد.

البته عنوان مشخص نمی‌کند که کدنویس چه نوع کدی را می‌نویسد. این می‌تواند نوشتن یک کتابخانه یا یک الگوریتم پیچیده باشد. به طور کلی برای کدنویس بودن باید درک اساسی از زبانی که انتخاب کرده اید داشته باشید.

همانطور که Nirmala Reddy می‌گوید : احتمالا باید یک کدنویس درباره آنچه انجام می‌شود یا چه چیزی برای تحقق، پیاده سازی، اشکال زدایی، آزمایش و آزمایش برای اطمینان از کیفیت لازم را بداند. اغلب مواقع کدنویس حتی نمی‌تواند در نوشتن یک برنامه شرکت کند. در عوض آنها به سادگی اسکریپت های لازم را می‌نویسند تا کارهای خاصی به طور خودکار انجام دهند.

 

برنامه نویس کیست ؟

اگر یک کدنویس به چشم بسته به دنبال دستورالعمل برای کی وعده غذایی باشد، یک برنامه نویس کامپیوتر مانند یک آشپز منطقی است. در حالی که بعضی اوقات، بعضی از از دستورالعمل هارا می‌خوانند، اما به دستورالعمل های دیگران گیر نمی‌کنند. اغلب مواقع قبل از پخت، آنها می‌نشینند و تصمیم می‌گیریند که چه چیزی می‌خواهند بسازند، از چه مواد تشکیل دهنده باید استفاده کنند و چگونه با هم ترکیب کنند!!!

 

برنامه نویسی چیزی بیشتر از برنامه، نویسی است.

 

جونا بیتاتوس می‌گوید :

برنامه نویسی به معنی فعالانه تفکر کردن درباره یک مشکل است قبل از نوشتن کد یا باز کردن ویرایشگر مورد علاقه!

 

قطعا یک برنامه نویس هم کد می‌نویسد اما این آخرین کاری است که انجام می دهد. اول باید در مورد آنچه که می‌خواهند خلق کنند و چگونگی خلق آن فکر کنند سپس منابع را تامین و در آخر کدنویسی را شروع می‌کنند. این بدان معنی است که هنگام مقایسه کدنویسی و برنامه نویسی، مهارت های یک برنامه نویس از آن استفاده می‌کند تکامل و رشد مهارت های یک کدنویس است.

 

تام فوردام می‌گوید :

برنامه نویسی در حال ایجاد منطق است، کدنویسی منطق را به کد تبدیل می‌کند. بسیاری از دانش آموزان می‌توانند کدنویسی کنند اما هیچ یک قادر به برنامه نویسی نیستند – یعنی ایجاد منطق.

 

کدنویس همیشه از اجرا شدن کد خوشحال می‌شود اما یک برنامه نویس انتظار دارد کدی تمیز و قوی بنویسد. اینها ابتدایی ترین مهارت هایی است برای اینکه استخدام شوید. حتی اگر یک به عنوان کدنویس استخدام شوید شما یک برنامه نویس جوان هستید.

اشتراک

نظرات

  1. هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است.